Tư vấn chọn mua laptop cho kỹ sư xây dựng, sinh viên ngành xây dựng. – Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Ju jeni student ose keni punuar në industrinë e ndërtimit dhe duhet të gjeni një laptop për të shërbyer për punë. Pra, a e dini se si ndërtuesit duhet të blejnë laptopë për t’u përshtatur? Hidhini një sy artikullit të mëposhtëm për të marrë përgjigjen!

Arsyeja që ndërtuesit duhet të zgjedhin të blejnë vetë një laptop të përshtatshëm është thjesht sepse natyra e punës kërkon që makina të ketë një konfigurim mjaft të fortë për të qenë në gjendje të ekzekutojë softuer të rëndë vizatimi 2D dhe 3D si: AutoCAD, SolidWorks, Sketchup, Autodesk Revit,..

Përveç kësaj, për punë të përshtatshme, performancë më të mirë si dhe për të ruajtur një sasi të madhe të dhënash, kërkohet që laptopi për punëtorët e ndërtimit të ketë edhe specifikimet e mëposhtme: rezolucioni, ekrani, kapaciteti i diskut, .. të ndryshëm nga të tjerët industritë.

Arsyeja pse ndërtuesit duhet të zgjedhin një laptop me konfigurimin e duhur
Modelet e laptopëve për njerëzit e ndërtimit kanë nevojë për konfigurim të fortë dhe performancë të lartë

Konfigurimi është kriteri më i rëndësishëm kur zgjidhni të blini një laptop për njerëzit e ndërtimit. Ju duhet të zgjidhni makina me CPU nga Core i5 ose më i lartë, ose në mënyrë ideale, Core i7. Pastaj makina e re ka fuqi të mjaftueshme për të ekzekutuar pa probleme softuerin e specializuar për projektim dhe ndërtim.

Laptopi duhet të lëshojë 2D, 3D në softuer të mëdhenj si AutoCad ose Sketchup. Prandaj, mos zgjidhni Core i3 për kursime, sepse atëherë do të jetë e vështirë për makinën të funksionojë pa probleme, si dhe do të jetë shumë e lehtë të përjetoni vonesa dhe ngrirje.

Stacioni i punës celular HP ZBook Firefly 14 G8 1A2F1AV-i5-8G-DDR4-3200 (Core i5-1135G7 | 8 GB | 512 GB | Intel Iris Xe | 14 inç FHD | Win 10 Pro | Argjend) I aftë për të përballuar detyra komplekse

Kapaciteti minimal RAM i një laptopi për punë ndërtimore është nga 8 GB sipër. Në kushtet e lejuara, duhet të zgjidhni modele të afta për të përmirësuar RAM-in në 16 – 32 GB, duke ndihmuar në plotësimin e nevojave të punës në të ardhmen.

Sigurisht, që një laptop të funksionojë shpejt dhe pa probleme, duhet të kombinojë edhe shumë faktorë të tjerë. Megjithatë, me një laptop me 8 GB RAM ose më shumë, mund të jeni të sigurt për aftësinë e makinës për të përballuar shumë detyra, duke ju ndihmuar të punoni në mënyrë më efikase.

Dell Gaming G15 5511 (70266676) (i5 11400H | 8 GB | 256 GB | RTX3050 4G | 15,6″ FHD 120Hz | Win11+Office) ofron aftësi mbresëlënëse për kryerjen e shumë detyrave

Karta grafike diskrete është pothuajse një shoqërues i çdo ndërtuesi nëse dëshironi që laptopi juaj të jetë në gjendje të japë imazhe. 3D, 2D pa probleme dhe saktë. Prandaj, duhet të përqendroheni në përdorimin e llojeve të ndryshme kartë diskrete me performancë të lartë.

Ju mund të zgjidhni të blini disa makina me karta grafike diskrete nga NVIDIA të tilla si: RTX 3050, 3070,…ose disa seri FirePro nga AMD. Përveç kësaj, një laptop me aftësinë për të zëvendësuar kartën grafike është gjithashtu një zgjedhje e mirë, sepse ju mund të përmirësoni për të përmbushur punën më vonë.

Acer Gaming Nitro 5 Eagle AN515-57-54MV (NH.QENSV.003) (i5 11400H | 8 GB | 512 GB | RTX3050 4G | 15,6″ FHD 144Hz | Win 11) ka aftësinë për të trajtuar pa probleme grafikën

Kartat grafike diskrete të integruara në modelet e laptopëve për njerëzit e ndërtimit shpesh janë të optimizuara për të qenë në gjendje të llogaritin dhe nxjerrin rezultatet shpejt dhe saktë. Ato konsiderohen të jenë kartat më të mira diskrete të disponueshme sot.

Këto karta do të jenë paksa të ndryshme nga ato që gjenden në laptopët e lojrave. Prandaj, kur zgjidhni një laptop për punë që lidhen me ndërtimin, projektimin, etj., duhet të keni parasysh zgjedhjen e makinës që i përshtatet më së miri nevojave tuaja.

Tham Khảo Thêm:  Nokia C21 Plus: Chiếc điện thoại đột phá của Nokia trong phân khúc giá rẻ - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ
Njerëzit e ndërtimit duhet të zgjedhin të blejnë një laptop me një kartë grafike diskrete
Laptopët për ndërtuesit janë të domosdoshëm me karta video diskrete

Për ata që bëjnë ndërtim, duhet të ruajnë rregullisht një sasi shumë të madhe të dhënash. Prandaj, duhet t’i jepni përparësi zgjedhjes së modeleve me një kapacitet hard disk prej 256 GB ose më shumë për të qenë në gjendje të ruani me lehtësi vizatimet dhe dokumentet e punës.

Përveç kësaj, duhet të zgjidhni të blini një laptop që përdor një hard disk SSD në vend të një HDD të pastër. Sepse avantazhi i madh i këtij lloji të hard disku është se ekziston Shpejtësi më e shpejtë e përpunimit të të dhënavesi dhe qëndrueshmëria vlerësohet më mirë se HDD tradicional.

Laptopi përdorni një kombinim të dy llojeve SSD dhe HDD do të ishte zgjedhja më ideale për ndërtuesit. Përveç kësaj, kapaciteti i diskut 512 GB do të jetë më i rehatshëm për t’u ruajtur, si dhe nuk do t’ju duhet të shqetësoheni për tejmbushjen e memories ose humbjen e lehtë të të dhënave kur pajisja përplaset.

Dell Gaming G15 5515 R5 5600H | 8 GB | 256 GB | 4 GB RTX3050 | 120 Hz | ZyraHS | Win11 (P105F004CGR) Rikthim i shpejtë i të dhënave, hapësirë ​​e bollshme ruajtjeje

Njerëzit që bëjnë punë projektimi dhe ndërtimi shpesh duhet të punojnë përpara ekranit të laptopit. Prandaj, një laptop me një ekran 15,6 inç ose më shumë do t’i përgjigjet mirë aftësisë për të shfaqur imazhe, duke e bërë më të përshtatshëm për ju për të vëzhguar.

Përveç kësaj, vizatimet ose modelet 2D dhe 3D shpesh kanë kërkesa të larta për saktësinë dhe besnikërinë e ngjyrave. Prandaj, duhet të zgjidhni modele laptopë me rezolucion ekrani prej Full HD 1920 x 1080 ose më të lartë, atëherë vizatimet e reja do të sigurojnë detaje dhe ngjyra të sakta.

MacBooks nga Apple shpesh zgjidhen nga shumë njerëz për të dizajnuar, vizatuar 2D, 3D sepse ekrani Retina vlerësohet mjaft mirë. Përveç kësaj, mund të pajisni edhe ekrane shtesë nëse dëshironi cilësi edhe më të mirë të figurës.

MSI Gaming GF63 i hollë (11UC-441VN) (i7-11800H | 8 GB | 512 GB | RTX3050 4 GB | 15,6″ FHD | Win10) Ofron ngjyra të mprehta, të gjalla

Ata që bëjnë punë ndërtimore, kur zgjedhin një laptop për të punuar, duhet të zgjedhin edhe modele me shumë lloje portash lidhjesh si: USB Type C, HDMI, VGA, jack 3.5mm etj do ta bëjnë procesin e punës shumë më të përshtatshëm.shumë .

Laptopi është i pajisur me një shumëllojshmëri portash që do ta bëjnë më të lehtë lidhjen me projektorin gjatë prezantimeve të produkteve me partnerët. Përveç kësaj, mbledhja ose kopjimi i dokumenteve nëpërmjet USB-së është gjithashtu më i përshtatshëm dhe më i shpejtë.

HP Victus 16-e0175AX (4R0U8PA) (R5-5600H | 8GB | 512GB | VGA RTX 3050 4GB | 16.1′ FHD 144Hz | Win 11) Porta të ndryshme lidhjeje

Konfigurimi:

 • Firma: Apple
 • Teknologjia e CPU: Apple M1
 • RAM: 16 GB
 • Hard Drive: SSD 512 GB
 • Madhësia e ekranit: 13.3 inç
 • Rezolucioni: Retina 2560 x 1600
 • Teknologjia e ekranit: IPS, ndriçim i pasmë LED, ton i vërtetë, shkëlqim 500 nits
 • Karta grafike: I integruar – 8 bërthama GPU
 • Lidhës: Thunderbolt 3, tip C, fole 3.5 mm

Laptop MacBook Pro M1 2020 Dizajn elegant, i sofistikuar. Modeli është prej materiali monolit alumini, vetëm me një peshë të lehtë 1.4 kgi përshtatshëm për ju që të mbani me vete në punë, të takoni partnerë.

Makina përdor çipin e gjeneratës së re M1 me performancë të lartë, të kombinuar me kartën grafike të integruar 8 bërthama GPU për shpejtësinë e përpunimit të imazhit, marrja e të dhënave gjatë përdorimit të softuerit të projektimit është e shpejtë dhe e qetë. Kapaciteti i hard disku SSD 512 GB ju jep lirinë për të ruajtur vizatimet me kapacitet të madh.

Tham Khảo Thêm:  Cách xem tin nhắn hộp quà trên Messenger mà không cần mở, để bạn lách luật chọn được quà xịn cho mình - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Përveç kësaj, ekrani i makinës është i integruar me LED me ndriçim të pasmë do të ndihmojë në përmirësimin e dukshmërisë, kontrastit të mirë dhe veçanërisht në sjelljen e ngjyrës së vërtetë, mbështetje shumë të mirë për ata që bëjnë punë projektimi dhe ndërtimi për të prodhuar vizatimet më realiste.

Macbook Pro Touchbar M1 8GPU/16Gb/512Gb Argjend (Z11D000E7)

43,990,000 VND 44,990,000 VND -2%

Konfigurimi:

 • Firma: Acer
 • Teknologjia e CPU: AMD Ryzen 5 – 5600H
 • RAM: 8 GB
 • Hard Drive: 512 GB NVMe PCIe SSD (i lëvizshëm, shtoni një shkop tjetër deri në 1 TB)
 • Madhësia e ekranit: 15.6 inç
 • Rezolucioni: Full HD (1920 x 1080)
 • Teknologjia e ekranit: Acer ComfyView, LED me dritë prapa, TFT, panel IPS
 • Karta grafike: NVIDIA GeForce GTX 1650 4 GB
 • Lidhës: USB 3.2, USB Type-C, HDMI, LAN, Jack 3.5 mm

Laptop lojrash Acer Nitro 5 AN515 45 R6EV R5 5600H ka një dizajn unik dhe të ri. Predha është prej materiali plastik të cilësisë së lartë, me trashësi 23.9 mm të njëjtën peshë 2.2 kg Ende e lehtë për t’u bartur në punë.

Konfigurimi i makinës është mjaft i mirë për t’u përdorur Ryzen 5. patate të skuqurapërveç kapacitetit RAM 8 GB dhe mund të përmirësohet deri në 32 GB kombinuar me makinë SSD 512 GB plotësojnë mirë aftësinë për të trajtuar detyra komplekse, si dhe për të përmirësuar lehtësisht konfigurimin nëse ka nevojë në të ardhmen.

Madhësia e ekranit 15.6 inç me rezolucion Plotesisht HDe kombinuar me kartë grafike diskrete GTX 1650 4 GB NVIDIA do ta ndihmojë këtë model laptopi të shfaqë imazhe të qarta dhe ngjyra të vërteta. Operacionet e vizatimit 2D, 3D në makinë do të jenë të qetë, të qetë dhe me shpejtësi të përgjegjshme.

Acer Gaming Nitro 5 AN515-45-R6EV (NH.QBMSV.006) (Ryzen 5 5600H/8GB/512GB/GTX1650 4G/15.6″ FHD 144Hz/Win 11)

VND 19,490,000 19,990,000 VND -3%

Konfigurimi:

 • Firma: Asus
 • Teknologjia e CPU: AMD Ryzen 7 – 5800H
 • Shpejtësia e procesorit: 3.20 GHz
 • RAM: 8 GB
 • Hard Drive: 512 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD
 • Madhësia e ekranit: 15.6 inç
 • Rezolucioni: Full HD (1920 x 1080)
 • Teknologjia e ekranit: LED kundër shkëlqimit me ndriçim të pasmë
 • Karta grafike: NVIDIA GeForce RTX 3050, 4 GB
 • Lidhës: USB 3.2 Lloji C, USB 3.2 Lloji A, HDMI, Jack 3.5 mm

Asus Gaming Strix G15 G513. Laptop pajisur me CPU të konfigurueshme Ryzen 7 nga AMD për performancë të mirë me shpejtësi përpunimi 3.20 GHz. E kombinuar me 8 GB RAM do të jetë konfigurimi ideal për të ndihmuar makinën të ketë aftësinë për të trajtuar multitasking në një mënyrë superiore.

Hard Drive SSD te 512 GB u jep përdoruesve më shumë hapësirë ​​për ruajtjen e të dhënave. Në veçanti, për ndërtuesit që kanë shumë nevoja për të hyrë në skedarë dhe skedarë me kapacitet të lartë, makina mund të përgjigjet plotësisht shpejt.

Modeli i laptopit nga Asus me kartë grafike të integruar RTX3050 nga NVIDIA, së bashku me përdorimin e një ekrani të madh 15.6 inç ndihmon në rritjen e dukshmërisë, si dhe maksimizon mbështetjen për operacionet në softuer të specializuar për të qenë më të sakta dhe më të buta.

Konfigurimi:

 • Firma: MSI
 • Teknologjia e CPU: Intel Core i5 Tiger Lake – 11400H
 • RAM: 8 GB
 • Hard Drive: 512 GB NVMe PCIe SSD
 • Madhësia e ekranit: 15.6 inç
 • Rezolucioni: Full HD (1920 x 1080)
 • Teknologjia e ekranit: 100% sRGB, IPS, 72% NTSC
 • Karta grafike: NVIDIA GeForce RTX3050, 4 GB
 • Lidhës: USB 3.2, HDMI, fole 3.5 mm, LAN (RJ45), USB 2.0, USB Type-C, Mic-in, Dalje kufjesh

Laptop MSI GF63 i hollë 11UC 443VN pajisur me konfigurim të fortë me çip Intel Core i5 Tiger Lake kombinuar me kapacitetin RAM 8 GB do të sjellë aftësinë më të butë dhe më të shpejtë të shumë detyrave.

Ju mund t’i ruani me lehtësi dizajnet tuaja, vizatimet 3D…në sajë të kapacitetit të ruajtjes së SSD deri në 512 GB. Me një kornizë të hollë 4,9 mm, ekrani i 15.6 inç ka një raport më të madh të pamjes sesa laptopët tradicionalë të lojërave për një përvojë të qartë dhe dërrmuese të lojërave.

Sistemi i ftohjes së makinës është krijuar për të funksionuar gjithmonë në heshtje dhe për të mbajtur gjithmonë temperaturën nën ngarkesë edhe kur luani lojëra për një kohë të gjatë. Makina mbështet gjithashtu funksionimin e vizatimit të grafikës, paraqitjes së modeleve 3D … pa probleme, duke dhënë shpejtësi të shpejtë përgjigjeje falë përdorimit të kartave video diskrete. RTX3050 i përkasin NVIDIA.

MSI GF63 Thin 11UC 443VN (Core i5-11400H | 8 GB | 512 GB | RTX 3050 4 GB | 15,6″ FHD | Win 10)

18,690,000 VND 18,990,000 VNDD -2%

Konfigurimi:

 • Firma: Lenovo
 • Teknologjia e CPU: AMD Ryzen 7 – 5800H
 • RAM: 8 GB
 • Hard Drive: 512 GB NVMe PCIe SSD.
 • Madhësia e ekranit: 15.6 inç
 • Rezolucioni: Full HD (1920 x 1080)
 • Teknologjia e ekranit: Anti shkëlqim, IPS, Shkëlqim 250 nits, 120 Hz, 45% NTSC, zbehës DC.
 • Karta grafike: NVIDIA GeForce RTX 3050, 4 GB
 • Lidhës: USB 3.2, USB-C 3.2, HDMI.

Laptop Lenovo Ideapad Gaming 3 15ACH6 (82K2008VVN) Posedon konfigurim të madh dhe performancë të jashtëzakonshme me CPU Ryzen 7 dhe RAM 8 GB duke e lejuar makinën të trajtojë butësisht të gjitha detyrat, madje edhe më komplekset. Hard drive SSD 512 GBdhe mbështet mirë përmirësimin e makinës për të përmbushur nevojat e punës së ardhshme në mënyrë më të përshtatshme dhe më të lehtë.

Lenovo Gaming Legion 3 me ekran 15.6 inçrezolucioni Plotesisht HD, shkëlqim të lartë. Përveç kësaj, kufiri i hollë i ekranit dhe panelet cilësore ndihmojnë në rritjen e hapësirës së ekranit për imazhe më të qarta dhe më të gjalla.

Lenovo Ideapad Gaming 3 15ACH6 (82K2008VVN) (Ryzen 7-5800H/8Gb/ 512Gb /15,6″ FHD 120Hz/ RTX 3050 4GB/ Win 11)

23,990,000 VND 24,490,000 fitimeD -2%

Më lart, sapo ju kam dërguar një artikull për zgjedhjen e blerjes së një laptopi të përshtatshëm për njerëzit e ndërtimit. Shpresojmë, ju do të merrni zgjedhjen më të saktë. Faleminderit për shikimin e artikullit.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tư vấn chọn mua laptop cho kỹ sư xây dựng, sinh viên ngành xây dựng. – Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *