Top 5 mẫu điện thoại Xiaomi tốt nhất “mua đáng đồng tiền” 2022 – Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Si një markë e famshme dhe shumë e njohur e prodhimit të smartfonëve sot, telefonat më të mirë Xiaomi është gjithmonë veçanërisht i kërkuar nga përdoruesit që e duan teknologjinë. Çdo vit, Xiaomi nxjerr në treg shumë produkte të reja me dizajne tërheqëse dhe konfigurim të shkëlqyeshëm. Nëse ende po pyesni se kur të blini një smartphone Xiaomi, atëherë referojuni menjëherë 5 telefonave më të mirë Xiaomi që ia vlen të blini këtë vit në artikullin vijues.

1. Arsyeja pse telefonat Xiaomi janë kaq të njohur sot

Xiaomi është një markë telefonash nga Kina dhe filloi të hyjë në tregun vietnamez që nga fillimi i vitit 2017. Xiaomi aktualisht mban gati 10% të pjesës së tregut të smartfonëve dhe renditet e treta në treg pas Samsung dhe Samsung. OPPO (shifrat e raportuara për 2021). Të quajtura “Molla e Kinës”, linjat telefonike të Xiaomi pëlqehen gjithmonë nga shumë përdorues, për shkak të një sërë përmirësimesh drastike nga dizajni në konfigurim çdo vit. Kjo linjë telefonike ka shumë përparësi, të paraqitura në vijim:

 • Segmente të ndryshme çmimesh: Linjat e telefonave inteligjentë të Xiaomi janë të larmishme me segmente çmimesh nga të ulëta në të larta për t’iu përshtatur të gjitha nevojave të përdorimit dhe aftësive financiare të klientëve. Çmimi i lirë nga 3 në 4 milionë dong si Xiaomi Redmi 10, Xiaomi Redmi Note 11…; ose çmim i lartë në segmentin e nivelit të lartë nga 18-20 milion si Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro …
 • Jetëgjatësia e mirë e baterisë: Jetëgjatësia “e tmerrshme” e baterisë plotëson nevojat e shumë njerëzve të ndryshëm, nga të moshuarit tek njerëzit që punojnë, fëmijët që studiojnë dhe luajnë. Kapaciteti mesatar i baterisë në pajisjet Xiaomi është 4000 mAh ose më shumë, duke përmbushur mirë nevojat e përdoruesve.
 • Konfigurim i jashtëzakonshëm dhe kamera e shkëlqyer: Telefonat Xiaomi kanë konfigurime të forta me performancë të qëndrueshme të softuerit dhe aftësi mbresëlënëse imazherike. Kompania zakonisht përdor çipin MediaTek Helio G95, Snapdragon 888 ose Snapdragon 8 Gen 1. Pajisja e pajisjes është projektuar të jetë e qëndrueshme, e qëndrueshme, përdorimi afatgjatë dhe rezistencë e mirë ndaj goditjeve. Kapaciteti i lartë i memories ruan shumë fotografi/video, dokumente, etj.
 • Dizajni në modë: Dizajni i pamjes së makinës është gjithmonë rinor, dinamik, në ndryshim të vazhdueshëm sipas tendencave të reja të të rinjve. Ekran super i gjerë mbi 6 inç; i shoqëruar nga një kornizë metalike e fortë dhe delikate; dizajn mbresëlënës i sistemit të kamerave me 3, 4, 5 dhe 6 qelizash.

Telefonat Xiaomi pëlqehen nga shumë përdorues falë modeleve të tyre tërheqëse elegant dhe konfigurimeve të fuqishme. Është për shkak të diversitetit në linjat dhe segmentet e produkteve që Xiaomi ka fituar shpejt zemrat e përdoruesve dhe është bërë një markë e preferuar sot.

2. Top 4 modelet më të mira të telefonave Xiaomi me çmim të rangut të mesëm

Lufta e smartfonëve të rangut të mesëm është gjithmonë e ashpër për shkak të konkurrencës së shumë markave të ndryshme, veçanërisht kur ka pamjen e markës Xiaomi. Telefonat inteligjentë të Xiaomi nuk janë të impresionuar vetëm nga çmimet e tyre relativisht të buta në krahasim me konkurrentët e tjerë, por edhe falë përmirësimeve dhe veçorive mbresëlënëse që vijnë me ta.

Tham Khảo Thêm:  Cách đổi DNS Windows 11 giúp bạn tăng tốc độ truy cập Internet - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Xiaomi 11T 5G (8GB/128GB)

 • Ekrani: AMOLED, 6.67″, Full HD +
 • CPU: MediaTek Dimensity 1200
 • RAM: 8 GB
 • ROM: 128 GB
 • Bateria: 5000 mAh, karikim i shpejtë 67 W
 • Kamera e përparme: 16 MP
 • Kamera e pasme: 108MP + 8MP + 5MP
 • Dizajni: Kornizë metalike + mbrapa xhami + ekran me grusht
 • Ngjyra: E bardhë, blu, gri

Me një çmim në rangun prej 10 milion VND, Xiaomi 11T 5G i denjë për linjën telefonike të rangut të mesëm që ia vlen të blihet sot falë një serie mbresëlënëse përmirësimesh në krahasim me telefonat inteligjentë të tjerë në të njëjtin segment. Pajisja ka një pamje tërheqëse për shkak të dizajnit të saj Kinemagjik që është sa elegant dhe luksoz me tranzicione ngjyrash tërheqëse në pjesën e pasme. Sipas asaj që ka bërë të ditur Xiaomi, ky model telefoni ka një trashësi prej vetëm 8.8 cm dhe vetëm peshë 203 gram Jashtëzakonisht kompakte dhe e lehtë për tu mbajtur. Jo vetëm kaq, Xiaomi 11T njihet edhe si telefoni inteligjent më i vështirë sot, sepse mund të përballojë një rënie nga një lartësi prej 2 m dhe mbetet i paprekur dhe pothuajse i pa gërvishtur.

xiaomi-11t
Dizajni super i bukur i smartfonit Xiaomi 11T

Fuqia e makinës është kon Çip MediaTek Dimensity 1200-Ultra mbështetje moderne e lidhjes 5G. Ky çip jo vetëm që është në gjendje të optimizojë performancën për të sjellë fuqi të jashtëzakonshme në makinë, por gjithashtu ndihmon në kursimin e fuqisë së konsiderueshme. ROM memorie 128 GB ndihmoni përdoruesit të “lamtumirë” plotësisht të shqetësohen për memorien e plotë dhe të fshijnë aplikacionet sa herë që duan të shkarkojnë të dhëna në pajisje. Për më tepër, ekrani është gjithashtu një pikë kryesore në Xiaomi 11T. Produkte me një ekran të madh 6.67 inçintegrimi i teknologjisë Ngjyra e vërtetë për riprodhim më të gjallë dhe të saktë të ngjyrave. Ky monitor ka gjithashtu një shkallë rifreskimi 120 Hz duke bërë që çdo tranzicion i rrëshqitjes ose skenës në pajisje të shkojë pa probleme dhe në mënyrë të përsosur.

Xiaomi 11T 5G (8GB/128GB)

9,990,000 VND 10,990,000 VND -9%

[Hotsale] Zbritje shoku 1,000,000 VND (i zbritur nga çmimi) (Nga 22 korrik deri më 31 korrik)

Xiaomi 11 Lite 5G NE (8GB/128GB)

 • Ekrani: AMOLED, 6.67″, Full HD +
 • CPU: MediaTek Dimensity 1200
 • RAM: 8 GB
 • ROM: 128 GB
 • Bateria: 4250 mAh, karikim i shpejtë 33W nhanh
 • Kamera e përparme: 20 MP
 • Kamera e pasme: 64MP + 8MP + 5MP
 • Dizajni: Kornizë metalike + mbrapa xhami + ekran me grusht
 • Ngjyra: E zezë, e bardhë, rozë

Edhe pse u prezantua në Vietnam më shumë se 1 vit më parë, por deri më tani Xiaomi 11 Lite 5G NE ende në krye të telefonave inteligjentë më të shitur të Xiaomi. Arsyeja e parë është ndoshta sepse ky telefon zotëron një sistem kamerash shumë cilësore dhe aftësinë për të bërë foto të “melankolisë”. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për fotografi të detajuara, poza nate, poza me kënd të gjerë apo super nga afër, kamera e Xiaomi 11 Lite 5G është ende e mjaftueshme për të përmbushur të gjitha nevojat e fotografisë të përdoruesve. Përveç kësaj, pajisja është e pajisur edhe me një kamerë selfie 20 MP e integruar me shumë veçori inteligjente të bukurisë së AI, në mënyrë që përdoruesit të shkëlqejnë me besim në çdo kornizë.

xiaomi-11-lite-5g-ne-so-huu-he-thong-camera-dinh-chop
Zotërimi i një sistemi të lartë të kamerës ndihmon Xiaomi 11 Lite 5G NE të përmbushë të gjitha nevojat e fotografisë së përdoruesve

Përgjegjës për funksionimin e makinës është mikroprocesori MediaTek Dimensity 1200 kombinuar me të njëjtin kapacitet RAM 8 GB dhe ROM 128 GB jep performancë të jashtëzakonshme. Me një konfigurim kaq “të qëndrueshëm”, përdoruesit mund të bëjnë gjithçka, nga shikimi i filmave, redaktimi i fotove deri te luajtja e lojërave të rënda në Xiaomi 11 Lite. Produkti është gjithashtu i pajisur me një ekran super të mprehtë me një shpejtësi rifreskimi 90 Hz për shpejtësi reagimi super të shpejtë dhe pothuajse asnjë vonesë. Aktualisht, Xiaomi 11 Lite është ende duke u shitur në Vietnam me 4 opsione të bukura ngjyrash: Blu, e bardhë, e zezë dhe rozë nga të cilat përdoruesit mund të zgjedhin.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G (8GB/128GB)

 • Ekrani: AMOLED, 6.67″, Full HD +
 • CPU: Snapdragon 695 5G me 8 bërthama
 • RAM: 8 GB
 • ROM: 128 GB
 • Bateria: 5000 mAh, karikim i shpejtë 67 W
 • Kamera e përparme: 16 MP
 • Kamera e pasme: 108MP + 8MP + 2MP
 • Dizajni: Kornizë metalike + mbrapa xhami + ekran me grusht
 • Ngjyra: Blu, e bardhë, gri

Xiaomi Redmi Note 11 Pro është linja më e njohur e smartfonëve në koleksionin Redmi Note 11 Series. Ky version përdoret për të mahnitur botën e teknologjisë me performancën e tij jashtëzakonisht të fuqishme Çipi Snapdragon 695 i ri. Ky çip jo vetëm që ndihmon në zgjidhjen e shpejtë të të gjitha detyrave bazë, por gjithashtu lejon përdoruesit të vendosin nivelin maksimal të konfigurimit të grafikës kur luajnë lojëra dhe të mbajnë një FPS të lartë. Produkti ndjek trendin e dizajnit minimalist me një kornizë katrore, duke krijuar një ndjenjë të fortë dhe solide. Buza e skajit të makinës është e pjerrët aq hollë sa është vetëm 8.12 mm duke e bërë më të lehtë dhe më të rehatshëm për t’u mbajtur. Pjesa e pasme me shkëlqim e pajisjes e kombinuar me një efekt unik ngjyrash gradient i sjell pajisjes një bukuri luksoze dhe tërheqëse.

xiaomi-redmi-note-11-pro-co-thiet-ke-mat-lung-sang-trong
Dizajni luksoz dhe elegant i pasmë i serisë së smartfonëve Xiaomi Redmi Note 11 Pro

Pjesa e përparme e pajisjes është një ekran i madh 6.67 inç projektuar në një formë të shpuar për të optimizuar hapësirën e ekranit për përdoruesit. Ky monitor përdor teknologjinë e imazhit AMOLED DotDisplay me ndriçim maksimal deri në 1200 nits. Falë kësaj, përdoruesit ende mund të shohin qartë dhe të funksionojnë rehat edhe kur dalin jashtë në diell. Për sa i përket sistemit të kamerës në pajisje, përveç plotësimit të të gjitha nevojave fotografike të përdoruesit, Xiaomi Note 11 Pro është gjithashtu i aftë të regjistrojë video mbresëlënëse Full HD me një shpejtësi kuadri prej 30 FPS. Nga atje, ai i ndihmon përdoruesit të krijojnë filma të gjallë për të mbajtur çdo moment të paharrueshëm në jetë.

Xiaomi Note 11 Pro 5G (8GB/128GB)

8,690,000 VND 8,990.00 fitime0d -3%

[Hotsale] Zbritje e menjëhershme prej 300,000 VND (i zbritur nga çmimi) (Nga 25 korrik deri më 28 korrik)

Xiaomi Redmi Note 10 Pro (6GB/128GB)

 • Ekrani: AMOLED, 6.67″, Full HD +
 • CPU: Snapdragon 732G
 • RAM: 6 GB
 • ROM: 128 GB
 • Bateria: 5020 mAh, 33 W, karikim i shpejtë
 • Kamera e përparme: 16 MP
 • Kamera e pasme: 108MP + 8MP + 5MP + 2MP
 • Dizajni: Kornizë metalike + mbrapa xhami + ekran me grusht
 • Ngjyra: Gri, Bronz

Është e habitshme që një telefon me klasën Pro si Xiaomi Redmi Note 10 Pro Ka një çmim jashtëzakonisht të volitshëm prej më pak se 7 milion VND. Produkti është i pajisur me 5 kamera në pajisje, duke përfshirë 1 kamera selfie 16 MP dhe 4 kamera të pasme. Çdo aparat fotografik do të mbështesë një veçori të ndryshme. Sidoqoftë, pavarësisht nëse bëhet fjalë për shkrepje të mprehta, fotografi gjatë natës, shkrepje me kënd të gjerë, foto nga afër, portrete për të hequr fontet, Xiaomi Redmi Note 10 Pro është ende në gjendje të përmbushë mirë detyrën e tij. Rreth performancës, fuqia nga ju Snapdragon 732G duke e bërë Xiaomi Redmi Note 10 Pro një nga kandidatët më të zgjuar për “hegjemoninë” e segmentit të rangut të mesëm.

xiaomi-redmi-note-10-pro-la-co-may-chien-game-hang-nang
Xiaomi Redmi Note 10 Pro është një makinë e rëndë lojërash në segmentin e rangut të mesëm

Jo vetëm kaq, ky çip kur kombinohet me çipin grafik Adreno 618 e ka kthyer Xiaomi Note 10 Pro në një “makinë lojrash” të rëndë, duke i ndihmuar përdoruesit të ndihen sikur janë të zhytur në ndeshjet e lojërave të nivelit të lartë. Kapaciteti 6 GB RAM dhe ROM 128 GB është më se e mjaftueshme për t’ju ndihmuar të kryeni shumë detyra shpejt dhe t’i trajtoni të gjitha detyrat pa probleme. Pika kryesore e fundit e Xiaomi Note 10 Pro është super bateria 5020 mAh. Kjo bateri i lejon përdoruesit të studiojnë, të punojnë ose të luajnë lojëra të qetë gjatë gjithë ditës me vetëm 1 karikim. Përveç kësaj, pajisja favorizohet edhe me një karikues të shpejtë 33 W ndihmon pajisjen të rikuperojë 57% të baterisë në vetëm 30 minuta karikim.

3. Modeli më i mirë i lirë i telefonit Xiaomi

Xiaomi Redmi 10 (2022)

 • Ekran: IPS LCD, 6.5″ Full HD +
 • CPU: MediaTek Helio G88 8 bërthama
 • RAM: 4 GB
 • ROM: 128 GB
 • Bateria: 5000 mAh, karikim i shpejtë 18 W
 • Kamera e përparme: 8 MP
 • Kamera e pasme: 50MP + 8MP + 2MP + 2MP
 • Dizajni: Kornizë plastike dhe shpinë
 • Ngjyra: E bardhë, gri, blu

Xiaomi Redmi 10 (2022) është mbiemri në listën e telefonave më të mirë Xiaomi që dëshirojmë t’ju rekomandojmë. I spikatur në anën e pasme është grupi i kamerës i rregulluar nga kompania në mënyrë mjaft simetrike së bashku me ngjyrën kryesore të zezë për ta bërë pajisjen më tërheqëse. Produkti ka performancë mjaft të fortë falë kombinimit të fëmijëve Çipi Helio G88 dhe GPU Mali-G52 MC2. Si rezultat, përdoruesit mund të luftojnë me siguri të gjitha lojërat e tyre të preferuara me një konfigurim të moderuar.

Kamera kryesore e Redmi 10 (2022) ka një rezolucion deri në 50 MP

Sa i përket aftësisë për të bërë fotografi, megjithëse është thjesht një smartphone në segmentin popullor, Xiaomi Redmi 10 (2022) është ende i pajisur me 4 kamera të pasme. Sensori kryesor 50 MPkamera me kënd super të gjerë 8 MP dhe dy sensorët dytësorë ndajnë të njëjtën rezolucion 2 MP ndihmoni në mbështetjen e veçorisë së nxjerrjes së fotografive për të hequr shkronjat dhe makro-up-et nga afër. Kamera selfie e pajisjes ka një rezolucion prej 8 MP Është i integruar me shumë mënyra inteligjente bukurie, efekte të vetëfokusimit dhe heqjes magjike të sfondit për përdoruesit për të prodhuar fotot më të përsosura “selfie”.

Xiaomi Redmi 10 (2022) (4GB/128GB)

4,090,000 VND 4,290,000 fitimeD -5%

[Hotsale] Zbritje Shock 200,000 (I zbritur nga çmimi) (Nga 25 Korrik deri me 28 Korrik)

Kështu, së bashku kemi eksploruar të gjitha arsyet që e bëjnë Xiaomi një markë të preferuar celulare, si dhe 5 modelet më të mira. Telefoni më i mirë Xiaomi Aktualisht. Shpresojmë se ky artikull do t’ju ndihmojë të zgjidhni modelin e duhur të telefonit për nevojat tuaja. Faleminderit për shikimin e artikullit.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 5 mẫu điện thoại Xiaomi tốt nhất “mua đáng đồng tiền” 2022 – Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *