Nên mua laptop hãng nào? Điểm danh TOP 7 thương hiệu laptop uy tín, chất lượng được người dùng Việt tin tưởng lựa chọn – Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Po kërkoni të blini? laptop? Por ka shumë marka të laptopëve deri më tani në tregun vietnamez, kështu që cila kompani duhet të blejë laptopin më të mirë dhe më të qëndrueshëm? Artikulli vijues do t’ju ndihmojë të renditni 7 markat TOP të laptopëve të besuar nga konsumatorët vietnamezë, duke ju ndihmuar të zgjidhni një model laptopi që i përshtatet nevojave dhe buxhetit tuaj.

Shpresojmë që përmes këtij artikulli të gjeni një kompani laptop që plotëson kërkesat tuaja dhe të zgjidhni të blini një model laptop që plotëson nevojat tuaja. Le të ndjekim tani!

*Shënim: 7 markat e mëposhtme janë të renditura rastësisht dhe jo në asnjë rend.

1. MacBook

MacBook është një model laptop nën markën Apple – një korporatë e madhe teknologjike amerikane, e njohur nga shumë përdorues vietnamezë për dizajnin e saj luksoz dhe kompakt. Në veçanti, është cilësi e lartë e standardeve ndërkombëtare, me politikë të mirë pas shitjes në qendrat e garancisë në të gjithë vendin.

Shumica e përdoruesve zgjedhin MacBook, sepse pajisja lidhet lehtësisht me linjat e tjera të produkteve të ekosistemit të Apple si p.sh. Iphone, iPad… ndihmon për të sinkronizuar të dhënat me njëra-tjetrën dhe për të thjeshtuar punën. Në të njëjtën kohë, sistemi operativ macOS në pajisje ofron gjithashtu siguri më të mirë, duke siguruar që të dhënat tuaja të jenë gjithmonë të sigurta.

Aktualisht, dy linjat kryesore të produkteve të MacBook, janë MacBook Air dhe MacBook Pro. I përshtatshëm për të gjitha nevojat e përdoruesve, nga nevojat bazë si Word, Excel, … deri tek nevojat më të avancuara si redaktimi i fotografive, krijimi i filmave, …

Modifikoni dhe dizajnoni grafika të këndshme me MacBook Pro. Burimi: Apple.

Në përgjithësi, MacBook është një markë premium, për ata që janë të apasionuar pas pajisjeve të fuqishme, por megjithatë sjellin një dizajn modern, të bukur dhe ndihen “luksoz”.

Për më tepër, një arsye tjetër pse MacBook-ët janë të kërkuar nga shumë përdorues është falë çipit M1 për performancë jashtëzakonisht të qëndrueshme dhe do të kushtojë pak më shumë se linjat e tjera MacBook. Sidoqoftë, nëse po kërkoni të investoni në një makinë me performancë të mirë për shumë vite të tjera, ia vlen të merret parasysh.

Ju mund të shihni disa modele MacBook që përdorin çipin M1 që janë në dispozicion në Phuong Tung

Apple Macbook Air 13″

Macbook Pro 13 Touchbar

2. Dell

Kur është fjala për Dellshumë përdorues do të kujtojnë menjëherë një kompani me reputacion të laptopëve nga SHBA e themeluar në 1984.

Në vitin 2018, Dell u nderua të renditet e dyta në grupin e kompanive më të mëdha kompjuterike në botë në kategorinë e industrisë kompjuterike sipas të dhënave të Forbes, duke treguar besimin e shumë klientëve në mbarë botën për produktet e laptopëve.Marka Dell.

Shumica e modeleve të laptopëve të Dell-it i bëjnë përshtypje përdoruesit vietnamezë me modelet e laptopëve me dizajne të forta dhe të qëndrueshme, duke dhënë një ndjenjë sigurie dhe sigurie gjatë transportit dhe përdorimit.

Kjo gjithashtu bën që shumë përdorues të mendojnë menjëherë për laptopët Dell kur duan të zgjedhin të blejnë një laptop të qëndrueshëm për përdorim afatgjatë.

Tham Khảo Thêm:  5 dòng điện thoại chống nước cao cấp nhất hiện nay - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Përveç kësaj, Dell ka gjithashtu shumë linja të ndryshme laptopësh, të përshtatshme për të gjitha nevojat dhe buxhetet e përdoruesve. Linjat Dell Inspiron, Vostro do të ketë konfigurim të mjaftueshëm me një çmim mjaft të mirë, shumë i përshtatshëm për studentë – studentë, punonjës zyre. Ende linjë Dell XPS, Gjerësia gjeografike goditi segmentin e nivelit të lartë, i cili do të jetë më i përshtatshëm për njerëzit e biznesit, etj.

Mund të thuhet se laptopët Dell përfshijnë të gjitha segmentet e përdoruesve, duke i ndihmuar njerëzit të gjejnë një model laptop të kënaqshëm që i përshtatet nevojave të tyre, duke premtuar se do t’u sjellin përdoruesve përvoja të reja.

Nëse jeni një përdorues i interesuar për qëndrueshmërinë e një laptopi, mund t’i referoheni disa prej produkteve të mëposhtme të laptopëve Dell që u besojnë shumë përdorues.

Dell Vostro 3405 – R3-3250U

Dell Latitude 3420 i5

3. Asus

Asus është një korporatë teknologjike shumëkombëshe e themeluar në vitin 1989. Në vitin 2015 dhe 2016, revista Fortune e njohu ASUS si një nga kompanitë më të njohura në botë, duke treguar tërheqjen e markës së laptopëve Asus në botë.gjinia.

Në të njëjtën kohë, kjo është gjithashtu një kompani laptop që është favorizuar nga shumë përdorues në tregun vietnamez për shumë vite.

Kompakt, i sofistikuar është seria Asus VivoBook.

Asus është një kompani laptopë që njihet nga shumë studentë për shkak të çmimit të aksesueshëm, dizajnit të bukur dhe të modës dhe performancës së qëndrueshme. Përveç kësaj, laptopët Asus kanë gjithashtu një shumëllojshmëri modelesh si dhe fokusohen në nevojat e përdoruesve për të qenë në gjendje të krijojnë pajisjen më të mirë.

Asus i ndan laptopët e tij në shumë linja të ndryshme, nëse Asus VivoBook i përket segmentit popullor me çmimin më të lirë, linjës Asus TUF Gaming Do të jetë një linjë laptopësh për lojtarë, ose një seri e nivelit të lartë Asus Zenbook për njerëzit e biznesit me dizajn jashtëzakonisht luksoz dhe klas.

Dhe së fundmi, shfaqja e Asus VivoBook Pro OLED habiti përdoruesit, kur një pajisje e rangut të mesëm është e pajisur me një ekran OLED të nivelit të lartë.

Me shumë linja të ndryshme laptopësh, modelet e laptopëve Asus janë të njohura për përdoruesit vietnamezë falë çmimeve të tyre mjaft të volitshme, të përshtatshme për shumë mundësi financiare të përdoruesve. Kjo e bën Asus zgjedhjen e parë që shumë njerëz mendojnë kur duhet të blejnë një laptop për studentët.

Nëse po kërkoni të blini një laptop për studentë që ka një çmim të arsyeshëm me performancë të qëndrueshme, mund t’i referoheni modeleve të laptopëve të mëposhtëm.

Asus VivoBook X515MA

Asus Gaming TUF

Asus ROG Flow X13 Ryzen 9-5900HS

4. HP

HP është një prodhues afatgjatë i laptopëve nga SHBA, i themeluar në vitin 1939. Në vitin 2016, HP lançoi linjën e laptopëve HP EliteBook Folio dhe fitoi menjëherë titullin e Laptopit më të Mirë dhe Pajisja më e Mirë – Laptopi i biznesit. industria ultraportabile në CES 2016.

HP është një kompani laptop që fokusohet në sjelljen e teknologjisë më të mirë për përdoruesit dhe ka qenë shumë e suksesshme në zemrat e përdoruesve vietnamezë kur bëhet fjalë për produktet e laptopëve me dizajn të bukur dhe cilësi të lartë.

Laptopët HP njihen nga vietnamezët për laptopët e tyre të dizajnuar bukur dhe të hollë e të lehtë, por gjithsesi plotësojnë nevojat e përdoruesve përmes teknologjive pronësore të integruara të kompanisë.

Tham Khảo Thêm:  7 lý do tại sao iPad là sản phẩm hoàn hảo cho sinh viên - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Linjat HP Pavilion, Zilia drejtuar përdoruesve të përgjithshëm, të përshtatshëm për nevojat bazë të mësimit dhe punës. Megjithatë, linjat HP VictusProBook, etj. do të jenë të përshtatshme për grupe klientësh me kërkesa më të larta, që kanë nevojë për një pajisje me konfigurim të fuqishëm për të shërbyer nevoja më profesionale si redaktimi, kolazhi i fotove, videove etj.

Duke mos u ndalur me kaq, HP lançoi edhe linjën e laptopëve HP Omen Gaming me konfigurim të fuqishëm optimal, të përshtatshëm për nevojat e lojërave të të rinjve të sotëm.

Shumë laptopë HP kanë konfigurim të mirë për të përdorur aplikacione profesionale të redaktimit.

HP ka diversifikuar linjat e laptopëve për të arritur lehtësisht shumë segmente përdoruesish, për t’i shërbyer nevojave të ndryshme të specializuara të klientëve. HP është një nga markat e laptopëve të besuar nga shumë vietnamezë kur produktet e saj janë gjithmonë të kërkuara.

Nëse jeni të interesuar për laptopë me cilësi të lartë me dizajne të bukura, nuk duhet të injoroni modelet e mëposhtme të laptopëve HP.

HP 240 G8 i3

HP Victus 16-e0175AX R5 – 5600H

5. Acer

Acer korporatë shumëkombëshe në elektronikë dhe pajisje kompjuterike, e themeluar në vitin 1976 me emrin MultiTech, në vitin 1986, kompania ndryshoi emrin e saj në Acer. Përmes shumë vitesh themelimi dhe zhvillimi, Acer është prodhuesi i tretë më i madh i kompjuterëve në botë sot.

Acer hyri për herë të parë në tregun vietnamez me kompjuterë personalë në 1996, deri më tani, Acer është ende një markë laptopësh e besuar nga shumë klientë vietnamezë falë cilësisë së lartë me një çmim të mirë.

Seria Acer Nitro është mbështetur gjithmonë nga përdoruesit, falë çmimit të mirë dhe konfigurimit të lartë.

Linjat e produkteve të Acer kanë të gjitha dizajne mjaft moderne dhe të bukura së bashku me çmime të arsyeshme dhe diversitet segmentesh. Në Vietnam, Acer është i njohur për linjën e saj të produkteve Acer Nitro – Linja e laptopëve të lojrave me performancë optimale jashtëzakonisht të fuqishme, mori shumë dashuri dhe pritje entuziaste nga lojtarët.

Përveç kësaj, linja e produkteve Acer Aspire ka arritur gjithashtu sukses të madh, me çmim të mirë dhe performancë të qëndrueshme, duke siguruar kryerjen e qetë të detyrave bazë si shfletimi në ueb, shikimi i filmave ose dizajni grafik i lehtë.

Përveç kësaj, laptopët Acer kanë gjithashtu një pikë plus, që është të mbështesin një sistem të mirë të shpërndarjes së nxehtësisë për të ndihmuar makinën të funksionojë në mënyrë të qëndrueshme për një kohë të gjatë dhe ta mbajë atë gjithmonë të freskët.

Ndryshe nga pamja e lojërave të Nitro, seria Acer Aspire ofron një pamje elegante të përshtatshme për punë në zyrë dhe studim.

Modelet e laptopëve të kompanisë sjellin të gjithë cilësi të mirë për t’u përdorur, të përshtatshme për t’u blerë dhe përdorur për një kohë të gjatë. Segmentimi i linjave të produkteve ndihmon gjithashtu kompaninë të përmbushë nevojat e specializuara të një game të gjerë përdoruesish në mënyrë më efektive, pavarësisht nëse janë lojëra apo detyra zyre.

Përveç kësaj, nëse jeni duke kërkuar për një makinë të mirë lojrash ose një laptop zyre me performancë të qëndrueshme, mund t’i referoheni menjëherë modeleve të mëposhtme mjaft të mira të laptopëve Acer.

Acer Aspire 3 A315 i5

Acer Nitro 5 AN515 i5-11400H

6. Lenovo

Linjat e laptopëve të kompanisë Lenovo është një zgjedhje që balancon konfigurimin dhe çmimin. Modelet Lenovo janë të pajisura me veçori unike për t’i shërbyer çdo nevoje individuale si puna në zyrë, lojërat, dizajni grafik, etj. të përdoruesve vietnamezë. Kjo është edhe arsyeja që e bën Lenovo një nga markat më të mira të laptopëve sot.

Tham Khảo Thêm:  Cách nhấn chọn trên MacBook để bạn thao tác với Touchpad dễ dàng hơn - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Ngjashëm me laptopët Asus, produktet nga Lenovo shpesh synojnë çmime të arsyeshme, por gjithsesi u sjellin klientëve modele moderne laptopësh me cilësi të mirë. Linjat e njohura të laptopëve Lenovo si IdeaPad, ThinkBook ose Yoga janë të përshtatshme për shumë detyra zyre nga ato themelore deri te ato komplekse dhe kanë korrur sukses të madh në tregun vietnamez.

Përveç kësaj, linja e laptopit Thinkpad Lenovo është gjithashtu shumë i famshëm për butësinë, qëndrueshmërinë dhe tastierën e shkëlqyer, veçanërisht i përshtatshëm për ata që mësojnë programim ose punë që duhet të bëjnë shumë të shtypin.

Kohët e fundit, modelet e laptopëve të lojrave Lenovo Legion gjithashtu papritmas kanë marrë një pritje të ngrohtë nga adhuruesit e teknologjisë për shkak të konfigurimit të tyre të fuqishëm, dizajnit të modës dhe çmimit shumë të përballueshëm.

Lenovo ka afirmuar pozicionin e saj në Vietnam përmes cilësisë së produktit, dizajnit dhe çmimit të arsyeshëm. Kjo është një markë e mirë që duhet të blini dhe të zotëroni produkte nga kjo markë.

Nëse jeni duke kërkuar për një laptop që balancon performancën dhe çmimin, mund t’i shikoni menjëherë këta laptopë Lenovo.

Lenovo Thinkpad X1 Gen 9

7. MSI

MSI është një kompani shumëkombëshe e specializuar në teknologji, e themeluar në vitin 1986. Në vitin 2015, laptopët MSI u vlerësuan gjithashtu në vendin e 4-të në TOP të markave më cilësore të laptopëve në botë, bazuar në shumë faktorë si: dizajni, cilësia e produktit, shërbimet mbështetëse, softueri etj. .

Lojtarët nuk mund të injorojnë modelet e laptopëve të lojrave nga MSI.

Për shumicën e përdoruesve, kur pyeten për MSI, përdoruesit shpesh mendojnë për laptopë lojrash me konfigurim të lartë me dizajne të forta dhe të qëndrueshme. Karakteristikat e laptopëve MSI do të jenë jashtëzakonisht të përshtatshme për lojtarët ose profesionistët e grafikës kur posedojnë një konfigurim të fuqishëm që është i përshtatshëm për detyra që kërkojnë përpunim kompleks grafik.

Kohët e fundit, linja e laptopëve MSI Moderne u lançua, duke befasuar përdoruesit me një dizajn të bukur monolit, me konfigurim të qëndrueshëm për detyrat e zyrës, duke synuar segmentin e përdoruesve të studentëve, studentëve dhe punonjësve të zyrës me një çmim të ulët, shumë të përballueshëm.

Mund të shihet se, përveç suksesit të modeleve të laptopëve të lojrave MSI, kompania di gjithmonë të gjejë aspekte të reja për të përmbushur nevojat e përdoruesve.

I orientuar si një laptop lojrash, por MSI ka ende një pamje tërheqëse dhe luksoze.

Në përgjithësi, MSI është një kompani laptopë që balancon linjat e saj të produkteve, nga laptopët e fuqishëm të lojërave deri te laptopët e studiuar me performancë jashtëzakonisht të qëndrueshme. Vlen të zgjidhni për të mbështetur studimin, punën dhe argëtimin tuaj.

Modelet e laptopëve MSI do të plotësojnë kriteret e qëndrueshmërisë me konfigurim të fuqishëm kur kërkoni të blini një laptop.

MSI Modern 15 (A11MU-678VN) i5

MSI Gaming GF63 i7 10750H

MSI Summit E16 Flip i7

përmbledhje

Pra, ne i jemi përgjigjur pyetjes se cilës markë laptop duhet të blejmë. Çdo markë laptop ka avantazhe të ndryshme, por me pak fjalë, të gjitha ato u japin përdoruesve përvojën më të mirë kur përdorin produktet e tyre. Pra, kur zgjidhni të blini, duhet të mendoni të zgjidhni laptopin e duhur që i përshtatet nevojave tuaja.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Nên mua laptop hãng nào? Điểm danh TOP 7 thương hiệu laptop uy tín, chất lượng được người dùng Việt tin tưởng lựa chọn – Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *