Mua laptop mùa tựu trường, các bạn tân sinh viên cần chú ý những gì – Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Këtu janë shënime të rëndësishme që ju të zgjidhni një laptop i përshtatshëm për nevoja mësimore dhe argëtimi.

Sezoni i rikthimit në shkollë po vjen, kërkesa për laptopë për mësim është gati të rritet. Kjo është gjithashtu koha kur shumë prodhues garojnë për të sjellë shumë produkte të reja në treg për të shitur. Me kaq shumë modele produktesh me shumë çmime të ndryshme, me siguri shumë prej jush do të kenë vështirësi të zgjedhin një laptop që i përshtatet nevojave dhe buxhetit tuaj.

Sigurisht, zgjedhja e një laptopi vërtet të përshtatshëm nuk është e lehtë, varet nga shumë faktorë. Megjithatë, mund t’i referoheni shënimeve të mëposhtme për të minimizuar rrezikun e zgjedhjes së një laptopi që nuk është i përshtatshëm për nevojat tuaja.

Nuk ka gjë të tillë si “i shijshëm – ushqyes – i lirë”

Makina është e bukur, shumë e konfigurueshme dhe e lirë nuk është pa, megjithatë, parametrat e rinj janë vetëm gjysma e historisë. Ka shumë modele laptopësh të profilit të lartë, por përvoja nuk është e mirë. Një laptop për një eksperiencë të mirë është një kombinim i shumë faktorëve nga CPU, RAM, SSD, paneli kryesor, ekrani, tastiera, touchpad, bateria, karta e rrjetit, drejtuesi …

Nëse shihni një laptop të lirë me konfigurim të lartë, ka të ngjarë që komponentët e brendshëm të jenë të cilësisë së dobët, stabiliteti nuk është i lartë, ka shumë rreziqe në qëndrueshmëri, më seriozisht, shoferi nuk është optimal duke shkaktuar “shkurtër” kur përdoret. . Problemi më i zakonshëm është Wi-Fi, Bluetooth.

Thënë kështu, kështu që ju mund të kuptoni se konfigurimi është vetëm një pjesë e blerjes së një laptopi, ka shumë gjëra për të cilat duhet të kujdeseni për të marrë një përvojë të mirë.

Për shembull, nëse nevoja është vetëm për mësimin bazë, mjafton të bësh prezantime, të shfletosh ueb, të shikosh filma, të dëgjosh muzikë, mjafton vetëm të zgjedhësh një laptop me Core i3-1125G4 ose Ryzen 3 5300U. Të dy këta çipa kanë 4 bërthama, pa gabim Core i3-1125G4 ka 4 bërthama.

Tham Khảo Thêm:  Cách tải Google Camera 8.2.4 mới dành cho điện thoại Android để sở hữu những tính năng chụp ảnh cao cấp - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Është e rëndësishme që të zgjidhni një makinë me të paktën 8 GB RAM, ose ta përmirësoni në 8 GB RAM sapo ta blini. Me kusht, mund të shkoni deri në 12 GB ose 16 GB, nëse makina ka një shkop 4 GB, instaloni një shkop 8 GB. Dallimi i çmimit midis shkopinjve RAM 4 GB dhe 8 GB nuk është i rëndësishëm, por përvoja është e rëndësishme.

Duke përjetuar shumë modele laptopi, nxjerr një përfundim: CPU është mjaftueshëm, nuk ka problem nëse është pak i ngadalshëm ose të paktën jo shumë i bezdisshëm (sigurisht bëhet fjalë për nevojat bazë të të mësuarit), por mungesa e RAM-it, SSD-ja me cilësi të dobët do të shkaktojë vonesë e bezdisshme.

Për ata prej jush me një buxhet të moderuar, por ende dëshironi një laptop që mund të studiojë dhe të luajë lojëra, duhet të pranoni faktin se modelet e lira të lojrave nuk do të jenë shumë të qëndrueshme, ekran i keq, tastierë e keqe me prekje, bateri e dobët. dhe shumë të tjera probleme.

Kushtojini më shumë vëmendje ekranit dhe tastierës

Përveç konfigurimit, duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje gjërave të tjera, veçanërisht ekranit dhe tastierës. Këto janë dy gjërat me të cilat ndërveproni drejtpërdrejt çdo ditë, çdo orë, jo CPU, RAM ose hard disku i vendosur thellë në makinë. Nëse është e mundur, shkoni në dyqanin aktual të përvojës për të parë nëse laptopi që po mendoni të blini është një tastierë e mirë dhe ekrani është i rehatshëm.

Rezolucioni, madhësia e ekranit, panelet janë vetëm një pjesë e vogël. Parametrat nuk pasqyrojnë përvojën aktuale gjatë përdorimit. Ka modele të lira laptopësh me ekrane Full HD që japin edhe përvojën e humbjes së një laptopi tjetër me ekran HD.

Rezolucioni përcakton vetëm mprehtësinë, por për qartësinë, komoditetin dhe tendosjen e syve kur e përdorni është një histori shumë e ndryshme. Në lidhje me këtë faktor, ju që nuk keni përjetuar shumë modele laptopi, është pak e vështirë të vini re ndryshimin, por nëse është e mundur, përpiquni të shkoni në forume dhe grupe për të kërkuar njerëz me përvojë që t’ju ndihmojnë të vlerësoni modelin e laptopit. synojnë për.

Nëse i jepni përparësi një laptopi të lirë, tastiera me prekje është diçka që duhet sakrifikuar dhe nuk është shumë serioze, sepse është e mundur të përdorni një maus të veçantë. Por nëse zgjidhni modele laptopi nga 20 milionë VND ose më shumë, përpiquni të gjeni modele laptopësh me tastierë prekjeje të mbuluar me xham, sipërfaqe të madhe dhe sigurisht që pak do të japë një përvojë më të mirë.

Tham Khảo Thêm:  Cách giảm, giải phóng dung lượng lưu trữ hệ thống Macbook - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Kushtojini më shumë vëmendje portave dhe baterive

Nëse e sillni shpesh në shkollë, shkoni në kafe etj., shqetësues është edhe bateria. Parametri për të cilin duhet të kujdeseni është kapaciteti në Wh, jo numri i qelizave. Një laptop zyre me bateri >50Wh është mirë, >65Wh është një nivel i mirë. Sa për laptop lojrashnjë bateri >70Wh është e mjaftueshme për përdorim në një seancë studimi, ndërsa një më e ulët është vetëm për shuarjen e përkohshme të zjarrit.

Për sa i përket portës së lidhjes, përpiquni të zgjidhni laptopë me porte të mjaftueshme USB dhe HDMI, pasi të keni porte të mjaftueshme lidhjeje ju ndihmon të mos shqetësoheni sa herë që bëni një prezantim, gjithashtu i lehtë për të shkëmbyer skedarë me miqtë përmes një variabli universal USB. Nëse pranoni të hiqni portën e lidhjes për të zgjedhur një laptop të hollë dhe të lehtë, për shembull, MacBook Air pastaj blini një Hub të përshtatshëm.

Nëse blini një laptop lojrash, shpërndarja e nxehtësisë është shumë e rëndësishme

Një laptop lojrash me Core i5 dhe RTX 3050 me optimizim të mirë termik mund të jetë ende fjalë për fjalë më i fuqishëm se një laptop Core i7 dhe RTX 3050 Ti me shpërndarje të dobët të nxehtësisë. Shpërndarja e nxehtësisë gjithashtu ndikon drejtpërdrejt në qëndrueshmërinë dhe qëndrueshmërinë e makinës. Përpiquni të gjeni komente të hollësishme në internet për të gjetur një laptop me shpërndarje të mirë të nxehtësisë nëse po kërkoni të blini një laptop lojrash për studim dhe argëtim.

Laptop i vjetër i stacionit të punës ose lojëra të reja

Ata prej jush që studiojnë grafikë, inxhinieri … mund të dëgjojnë diku që zgjedhin stacione pune për të marrë një ekran të bukur, një kartë grafike të dedikuar… Por mos e besoni, nuk nevojiten të gjithë softuerët.kartë grafike e dedikuar. Nëse ndaleni vetëm te dizajni 2D, do të mjaftojnë edhe grafika e integruar.

Nga këndvështrimi i ekranit, jo të gjitha modelet e stacioneve të punës kanë një ekran cilësor. Ka modele të stacioneve të punës të lindura për qëllime të qëndrueshme për t’u përdorur në mjedise të vështira, ka edhe modele të stacioneve të punës që përdoren për të hartuar vizatime teknike dhe ato kanë vetëm 45% NTSC. Jini shumë vigjilentë nëse dikush ju këshillon të blini një stacion të vjetër pune.

Tham Khảo Thêm:  Trên tay nhanh iPadOS 16: Đổi mới đa nhiệm, gần với laptop hơn nhờ Stage Manager - Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ

Për sa i përket performancës dhe efikasitetit të energjisë, modelet e lojërave që përdorin Intel Gen 11 dhe 12, seritë AMD Ryzen 5000 dhe seritë 6000, shpërthejnë çdo laptop të stacionit të punës Intel Gen 9 që vijnë të parët. Karta grafike Quadro nuk është gjithashtu diçka shumë hyjnore, nëse nuk i kuptoni shumë mirë nevojat tuaja, pse të mos blini thjesht një laptop me RTX dhe të instaloni NVIDIA Studio Drivers për ta përdorur atë. Nuk është tepër vonë për të ndryshuar një makinë më të përshtatshme pasi të shkoni në punë.

Një sugjerim për ju kur keni nevojë për performancë të lartë, çmim të mirë, por megjithatë keni nevojë për ngjyra të sakta është të blini një ekran të veçantë. Për shembull, nëse keni 25 milionë, blini një laptop lojërash prej 20 milionë dollarësh me Ryzen 5 5600H dhe GTX 1650 ose RTX 3050 dhe më pas blini një ekran të veçantë prej 5 milionësh. Sigurisht që është pak e papërshtatshme, por është shumë më mirë se blerja e një laptopi të vjetër të stacionit të punës për të njëjtin çmim në shumë mënyra, nga performanca më e mirë, ekrani i gjerë dhe cilësia potencialisht edhe më e mirë.

Shkurtimisht

Si përmbledhje, kur blini një laptop, mos “përpiquni” të merrni një CPU të lartë, ekuilibër midis CPU, RAM dhe SSD për përvojën më të mirë. Përveç kësaj, ju lutemi kushtojini më shumë vëmendje ekranit, tastierës, lidhësit, baterisë… Në të njëjtën kohë, përpiquni të zbuloni nevojat tuaja aktuale të përdorimit për të zgjedhur modelin e duhur të laptopit.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Mua laptop mùa tựu trường, các bạn tân sinh viên cần chú ý những gì – Thủ thuật, hướng dẫn, hỏi đáp về công nghệ . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *